Vodní pickles
KvašeníKvašení či fermentace je proces přeměny organických látek (nejčastěji sacharidů), při němž za účasti mikroorganismů a jejich enzymů vznikají látky energeticky chudší. Kvašením získávají mikroorganismy energii podobně jako dýcháním; kvašení je sice jednodušší, ale také méně efektivní než dýchání. More (fermentaceKvašení či fermentace je proces přeměny organických látek (nejčastěji sacharidů), při němž za účasti mikroorganismů a jejich enzymů vznikají látky energeticky chudší. Kvašením získávají mikroorganismy energii podobně jako dýcháním; kvašení je sice jednodušší, ale také méně efektivní než dýchání. More) – dělá potraviny lépe stravitelnými (konzervuje potraviny), uchovává v potravinách vitamíny a živiny. Kvašením vzniká alkohol, kyselina mléčná nebo kyselina octová- přírodní konzervanty, které uchovávají živiny a zabraňují jejich zkáze.Mléčné kvašeníKvašení či fermentace je proces přeměny organických látek (nejčastěji sacharidů), při němž za účasti mikroorganismů a jejich enzymů vznikají látky energeticky chudší. Kvašením získávají mikroorganismy energii podobně jako dýcháním; kvašení je sice jednodušší, ale také méně efektivní než dýchání. More (jogurty) – laktobacily přeměňují laktozu (mléčný cukr)na snadněji stravitelnou kyselinu mléčnou (způsobuje kyselost jogurtů).
Pozor na pasterizaci- zabíjí živou mikrofloru…
Recept na vodní pickles můžete vidět také on-line v pořadu
Vodní pickles
Suroviny:
- Zelenina dle výběru: mrkev, bílé či červené zelí, petržel, cibule, květák, brokolice, červená řepa, česnek, křen, z bylinek lze použít kopr, fenykl
- 2 PL umeocta
- 1 zarovnaná ČL mořské soli
- Horká voda
- Zavařovací sklenice
Postup přípravy:
- Zeleninu očistíme a nakrájíme na požadované tvary. Mrkev, petržel, červenou řepu na půlkolečka, brokolici, květák rozeberem na růžičky. Cibuli nakrájíme na měsíčky.
- Natlačíme do zavařovací sklenice.
- Přidáme umeocet, sůl, zalijeme horkou vodou a zavíčkujeme.
- Necháme stát v pokojové teplotě alespoň 3 dny.
- Potom uložíme do lednice.
Kombinovat můžete různou zeleninu podle fantazie a možností. Jestliže zvolíte různé druhy krájení, může být pickles vždy jiné.
Dobrý den. Rád bych se zeptal na dávkování umeocta a čajové lžičky soli v poměru k vodě.
Píše se 2 polévkové lžíce umeocta a čajovou lžičku soli s horkou vodou. Je tím myšleno, že používáte klasické sklenice na okurky a do každé sklenice dáte 2 polévkové lžice umeocta a 1 čajovou lžičku mořské soli? Tedy do obvyklých zavařovacích sklenic o objemu 700 ml. A pak jen dolijete horkou vodu?
Dobrý den, pane Ivo,
ano, používám klasické sklenice od medu o objemu 730 ml. Do těchto sklenic vrstvím zvolenou zeleninu, poté přidávám libovolně koření kmín, kopr, fenykl (u červené řepy) a přiliji 2 polévkové lžíce umeocta, přisypu zarovnanou čajovou lžičku mořské soli a vše zaliji horkou vodou. Pevně utáhnu a nechám na tácku (kdyby náhodou voda pod víčkem přetékala) 3 dny kvasit při pokojové teplotě.