Borůvkový kváskový koláč

Borůvkový koláč zná asi každý. Skvělá chuť borůvek nezklame v žádném sladkém podání….
Příprava tohoto koláče je malinko delší, protože nepoužívám kvasnice, ale klasický žitný kvásekKvásek je zkvašená směs mouky a vody používaná pro výrobu chleba. Smícháním mouky a vody v poměru 1:1 při teplotě udržované okolo 30 °C se zahájí proces kvašení. Kvašení je umožněno tím, že se na povrchu obilných zrn a ve vzduchu přirozeně vyskytují divoké kvasinky a bakterie. v dávce 1 ČL, kterým rozkvasím postupně veškerou pšeničnou mouku. Je potřeba přípravu koláče začít den předem, ideálně dopoledne a druhý den je hotový. Nerada bych někoho odradila, protože u kynutí stát nemusíte a pokud se budete držet v postupu i doporučení ohledně načasování, tak vám kynutí první den nezabere žádný čas a nejdelší kynutí proběhne samo přes noc :-). Ráno již vmícháte poslední zbytek mouky a vody za 1-2 hodiny (záleží na teplotě vmístnosti, kde těsto kyne) je těsto hotové, poté doděláte koláč a dáváte jej do trouby 🙂
První kynutí:
Suroviny na přípravu odpovídajícího množství kváskuKvásek je zkvašená směs mouky a vody používaná pro výrobu chleba. Smícháním mouky a vody v poměru 1:1 při teplotě udržované okolo 30 °C se zahájí proces kvašení. Kvašení je umožněno tím, že se na povrchu obilných zrn a ve vzduchu přirozeně vyskytují divoké kvasinky a bakterie.:
- 150 g celozrnné pšeničné/špaldové mouky jemně mleté
- 150 g vody
- 1 PL kváskuKvásek je zkvašená směs mouky a vody používaná pro výrobu chleba. Smícháním mouky a vody v poměru 1:1 při teplotě udržované okolo 30 °C se zahájí proces kvašení. Kvašení je umožněno tím, že se na povrchu obilných zrn a ve vzduchu přirozeně vyskytují divoké kvasinky a bakterie.
Vše v míse smícháme, ideálně ráno, a necháme přibližně 9-12 hodin prokvasit přikryté folií při pokojové teplotě.
Druhé kynutí:
K rozkvašenému kváskuKvásek je zkvašená směs mouky a vody používaná pro výrobu chleba. Smícháním mouky a vody v poměru 1:1 při teplotě udržované okolo 30 °C se zahájí proces kvašení. Kvašení je umožněno tím, že se na povrchu obilných zrn a ve vzduchu přirozeně vyskytují divoké kvasinky a bakterie. (viz výše) přidáme:
- 200 g celozrnné pšeničné/špaldové mouky jemně mleté
- 100 ml mléka nebo vody
- 90 g třtinového cukru
- 70 g rozpuštěného másla
- 1 žloutek
- špetku soli
Třetí kynutí:
80-100 g celozrnné pšeničné/špaldové mouky jemně mleté
Postup přípravy:
- Den předem ráno nebo večer si rozkvasíme kvásekKvásek je zkvašená směs mouky a vody používaná pro výrobu chleba. Smícháním mouky a vody v poměru 1:1 při teplotě udržované okolo 30 °C se zahájí proces kvašení. Kvašení je umožněno tím, že se na povrchu obilných zrn a ve vzduchu přirozeně vyskytují divoké kvasinky a bakterie..
- K rozkvašenému kváskuKvásek je zkvašená směs mouky a vody používaná pro výrobu chleba. Smícháním mouky a vody v poměru 1:1 při teplotě udržované okolo 30 °C se zahájí proces kvašení. Kvašení je umožněno tím, že se na povrchu obilných zrn a ve vzduchu přirozeně vyskytují divoké kvasinky a bakterie. přidáme všechny suroviny z druhého kynutí. Důkladně propracujeme a necháme zakryté v míse opět kynout. Doba kynutí je okolo 6-8 hodin, záleží na teplotě místnosti.
- Mezitím si připravte drobenku.
- K vykynutému těstu vmícháme 80-100 g celozrnné pšeničné/špaldové mouky jemně mleté a zpracujeme na pružné těsto. Opět ho vložíme do mísy, přikryjeme a necháme asi 1-2 hodiny kynout, záleží na okolní teplotě.
- Troubu si dáme vyhřát na 170°C, horkovzduch.
- Vykynuté těsto rozprostřeme na vymazaný plech, poklademe tvarohovou náplní, posypeme borůvkami a drobenkou. Vložíme do vyhřáté trouby na 170°C a pečeme 35-40 minut.
Tvarohová náplň – suroviny:
- 750 g tvarohu
- 120-150 g třtinového cukru (záleží na sladkosti použitého ovoce)
- 1 vejce nebo 1 PL vanilkového pudinku
- Vše smícháme v hladkou tvarohovou náplň.
Drobenka – suroviny:
- 140 g ovesných vloček jemně mletých
- 140 g studeného másla
- 100 g třtinového cukru
Postup přípravy:
- Pokud nemám jemně mleté ovesné vločky, tak použijeme vločky celé a nahrubo je podrtíme v mixeru.
- Studené máslo nastrouháme nahrubo.
- Vše sesypeme dohromady a prsty rychle promícháme tak, aby se máselné vločky obalily cukrem a ovesnou moukou.
- Připravenou směs dáme do lednice, než přijde čas na její použití.
Tip:
- Toto těsto je univerzální na jakýkoli ovocný kváskový koláč, kynuté skořicové šneky, kvasové buchty nebo malé kváskové koláčky s tvarohem nebo mákem.
- U ovocného koláče můžeme borůvky nahradit třešněmi, višněmi, malinami, švestkami, rynglemi, meruňkami. U švestkové varianty je skvělé do drobenky přidat skořici a u meruňkové varianty drcený kokos.


Vynikající koláč! Pekla jsem poprvé a krásně se podařil. Děkuji za recept!
😀 Jsem moc ráda, že se povedl. I u nás doma sklízí úspěch! Zkuste ho na počátku léta s třešněmi nebo ještě lépe s višněmi 😉
Jsem z toho smutna, chleba podle Vas pecu stale a je bez chyby, ale tenhle kolac se bohuzel nepovedl. Vse jsem delala podle receptu, ale tvaroh zustal polotekuty a kolac je tedy takovy rozmoceny. Mozna je potreba specifikovat jaky tvaroh – ja pouzila tucny mekky a vubec to nedopadlo. Nebo pridat vice vajicek? Prosim o radu. Diky
Hezký den, Kateřino,
to je mi líto, že se Vám tvaroh neupekl. Já takovou zkušenost nemám. Používám tučný tvaroh ve vaničce, ani ho nenechávám vykapat. Zkuste příště nechat všechny tvarohy vykapat a přidejte celé balení vanilkového pudinku. To by rozhodně mělo stačit. Tak snad se pak recept zařadí do oblíbených, jako u nás doma.
Comment Dobrý den Míšo, právě jsem dal do trouby, tak uvidíme jaký bude výsledek
Dobrý den, Františku,
tak snad se koláč povedl.
Byl výborný.
Skvělé:-)
Dobrý den, moc děkuji za sdílení receptu. Opravdu jde prosím do koláče jen celozrnná mouka? Já tedy mám zkušenost, že sladké pečivo pouze z celozrnné mouky není moc chutné (i když bych byla ráda, kdyby bylo). A taky mě mate trochu ten obrázek, já nikdy pečivo při použití jen celozrnných muk neměla tak žluťounký, na obrázku mi to připadá jako z bílé mouky. Moc děkuji.
Dobrý den, Terezo,
tento koláč na fotce je z domácí ječné mouky připravené semletím ječných krup. Ale když si koupíte špaldovou mouku celozrnnou jemně mletou od firmy Pro- bio, koláč bude skvělý, nadýchaný… On je veliký rozdíl mezi celozrnnými moukami od jednotlivých výrobců. Já osobně mám velmi špatnou zkušenost se značkou Pernerka. S těmi se mi „nepovedlo“ téměř nic. A nebo zkuste tu ječnou mouku. Já ji mám nejraději!! 🙂