Brokolicové placičky
A je tu jaro, i v kalendáři😊. Tak jeden jarní „zelený“ recept😊.
V posledních letech stále častěji vnímám, jak roste poptávka po různých superfoods, zázračných, z ciziny dovezených bylinek, plodů, které mají spousty léčivých účinků. Ano, je to také cesta, ale patří k té dražší, jak pro Zemi, vzhledem k vysoké uhlíkové stopě dovážených přípravků, tak i pro naši peněženku.
Přitom občas stačí tak málo. Zastavit se, porozhlédnout se okolo sebe v přírodě a vzít si s úctou respektem místní poklady. K těm největším, které již nyní můžete v přírodě sbírat, patří pampeliška a kopřiva. Dále pak heřmánek, bezinka, divizna a spousty dalších, téměř zázračných, bylinek.
Pampeliška, jak kořen, tak i stonek je velmi účinným pomocníkem při jaterních problémech. Smetanka uvolňuje zanícené blokace a používá se k léčbě bolavých zanícených kloubů. Její hořká a svěží povaha je velmi účinná při pročišťování a odvádění horkosti z jater. Přidávejte si nyní křehké natě do salátů, placiček, těst třeba na palačinky.
Mladé lístky kopřiv jsou též významnými pomocníky při bolestech kloubů, odvádí vlhkost z těla, čehož se dá využít, máme-li neustále ucpané nosní dutiny. Kopřiva je velmi protizánětlivá, podporuje dráhu ledvin, kam paří i nadledvinky. Je to jedna z nejlepších bylin na srovnání hormonální nerovnováhy. Jen pozor na předávkování. Raději si ji přidávejte do salátů, placiček, popíjejte čaj v rozumné míře. Mladé lístky jsou bohaté na minerály, především křemík.
Suroviny na cca 20 placiček
- 450 g vařených brambor
- 400 g syrové brokolice
- 200 g vařených jáhel
- 2 PL ovesných vloček nebo strouhanky (já používám kukuřičnou)
- 2 PL jemně drceného lněného semínka
- 1 cibule
- 2 stroužky česneku
- Hrst zelených rostlin – česnek medvědí, lístky pampelišky, lístky kopřivy
- Muškátový oříšek
- sůl
- Postup přípravy:
- Den předem si dáme vařit brambory a jáhly. Budeme je potřebovat zcela vystydlé. Nebo použijte zbylé brambory a jáhly. Byly by brambory nebo jáhly vlahé, ředily by nám těsto na placičky a nedrželo by pohromadě!
- Brokolici rozebereme na růžičky a vložíme do vroucí vody. Povaříme cca 3 minuty a scedíme. Necháme prostydnout. Mezitím si nameleme lněné semínko najemno v mlýnku na kávu.
- Pokud budete v receptu používat ovesné vločky, je dobré si je též namlet na jemnou mouku v mlýnku na kávu.
- Uvařené a zcela vystydlé brambory si oloupeme a nastrouháme najemno. Přidáme k nim uvařené a vystydlé jáhly, drcené lněné semínko, drcené ovesné vločky nebo strouhanku, oloupanou a nadrobno nakrájenou cibuli, prolisovaný česnek a přisypeme pokrájené zelené natě.
- Brokolici pokrájíme na malé kousky a přidáme ke směsi. Osolíme, dochutíme strouhaným muškátovým oříškem. Důkladně propracujeme těsto a necháme ho cca 10 minut odpočívat, aby lněné semínko začalo tvořit sliz a tím se těsto spojilo.
- Rukama tvoříme placičky, které smažíme na ghíNebo-li přepuštěné máslo, je čistý tuk z másla zbavený mléčné bílkoviny. Více informací najdete v receptu "Ghí - přepuštěné máslo". na pánvi nebo pečeme v troubě na papíru na pečení.
Podáváme:
- Se zeleninovým salátem
- S kvašenou zeleninou
Ahoj Míšo,
placičky jsou výborné!
My si je např. dali jen s dubáčkem a křenovou hořčicí 🙂
Příště je jen udělám o trochu menší, ať jich mám aspoň 20 😉
Děkuji!
Ahoj Jani,
to mě moc těší, že Vám chutnaly!! Příště je můžete udělat v dvojité dávce 🙂 Jani, moc pozdravuj maminku a děti! Míša