Kváskový bezlepkový chléb
Blíží se bezlepkový kurz. Budeme vařit, péci bez lepku a také různě fermentovat ?, tj, připravíme fermentované sýry z kešu, které jsou pokladem pro naše trávení a upečeme kváskový bezlepkový chléb z rýžového kváskuKvásek je zkvašená směs mouky a vody používaná pro výrobu chleba. Smícháním mouky a vody v poměru 1:1 při teplotě udržované okolo 30 °C se zahájí proces kvašení. Kvašení je umožněno tím, že se na povrchu obilných zrn a ve vzduchu přirozeně vyskytují divoké kvasinky a bakterie. More. Samozřejmě receptů bude spousta s všechny doma běžně používám ???
Tento chléb je vhodný pro každého, kdo chce odlehčit trávení a nedokáže se zatím vzdát pečiva.
Suroviny na přípravu odpovídajícího množství kváskuKvásek je zkvašená směs mouky a vody používaná pro výrobu chleba. Smícháním mouky a vody v poměru 1:1 při teplotě udržované okolo 30 °C se zahájí proces kvašení. Kvašení je umožněno tím, že se na povrchu obilných zrn a ve vzduchu přirozeně vyskytují divoké kvasinky a bakterie. More:
- 190 g rýžové mouky z rýže natural nebo bílé lepivé rýže
- 160 g vody
- 1 PL bezlepkového kváskuKvásek je zkvašená směs mouky a vody používaná pro výrobu chleba. Smícháním mouky a vody v poměru 1:1 při teplotě udržované okolo 30 °C se zahájí proces kvašení. Kvašení je umožněno tím, že se na povrchu obilných zrn a ve vzduchu přirozeně vyskytují divoké kvasinky a bakterie. More
Vše v míse smícháme a necháme přibližně 9-12 hodin prokvasit přikryté folií při pokojové teplotě.
Suroviny na přípravu chleba:
- 260 ml vody (přibližně)
- 180 g pohankové mouky
- 100 g čirokové mouky
- 2 ČL mletého lněného semínka
- 1 ČL chlebového koření nebo drceného kmínu
- 1 PL černého sezamu
- 8 g soli
Postup:
- Doporučuji si vždy připravit čerstvou mouku z pohanky a čiroku namletím na mlýnku na obilí.
- Uvedené suroviny smícháme s připraveným bezlepkovým kváskem.
- Těsto musí být řidší než kváskové těsto z pšeničné mouky. Struktura těsta by měla být podobná hustšímu palačinkovému těstu.
- Formu, ve které budeme chléb péci, vymažeme olejem a vysypeme krupicí nebo hrubou moukou.
- Do vymazané formy nalijeme zpracované těsto na chléb a přikryté necháme kynout cca 3-4 hodiny.
- Jakmile chléb zvětší svůj objem asi o 1/3 dáme ho péci.
- Troubu rozehřejeme na 210 °C a na dno postavíme plech s vodou.
- Chléb orosíme vodou a vložíme do vyhřáté trouby. Pečeme ho prvních 10 minut na 210 °C a poté dalších 35-40 minut při 190 °C.
- Upečený chléb necháme vychladnout na mřížce.
Poznámky:
- Bezlepkový chléb má tendence vysychat a drolit se. Proto je vhodné péci častěji a menší množství chleba.
- Pokud je chleba nebo pečivo již tvrdé, chleba nakrájíme na plátky a napaříme na pařáčku. Pečivo napařujeme v celku.
- Dobu napařování si určíte podle toho, jak moc chcete mít chléb vlhký.
Ahoj Míšo, díky za recept. Ráda bych svojí dceři upekla dobrý bezlepkový chleba, je mi líto, že jí převážně v igelitu balené, dovezené z velké dálky… Do jak velké formy dáváš tohle množství? Mají doma také pekárnu, dál by se tenhle chléb upéct i v ní?
Děkuji za odpověď, Jana
Ahoj Jani,
kupované bezlepkové chleby jsou plné škrobu a jiných, ne zrovna pro střeva, vhodných příměsí. Samozřejmě záleží na druhu a výrobci, ale ve většině případů je to spíše pro střeva zátěž, byť je ten výrobek bezlepkový. Tady bych se též přikláněla k vlastnímu domácímu pečivu.
K přípravě tohoto bezlepkového chleba používám formu o rozměrech 24×12 cm. Je to forma na obrázcích pod receptem. V pekárně na chleba by se tento bezlepkový chlém péci dal, ale nemůžeš tam nastavit celý program včetně pečení, nemáš-li pekárnu speciálně upravenou na kváskové pečení. Chce to v pekárně zamíchat těsto, nechat kvíli kynout, když pekárna lehce hřeje. Poté pekárnu vypnout a počkat, než chléb vykyne. Po jeho vykynutí nastavit na pekárně pouze program pečení a chléb upéci. Kvásku neporučíš a jeho doba kynutí se může měnit, proto není dobré nastvit v pekárně celý program, nemáš-li pekárnu, která umí péci kváskové chleby. Co vím, je na trhu jen jedna taková pekárna značky Sana. Tam se dá navolit doba kynutí až 6 hodin při různých teplotách.
Snad ti má odpověď pomůže. Měj se moc hezky. Míša
Dobrý den. Můžu se zeptat, ta pohankova mouka je hladká, nebo celozrnna.. 🙏 A máte prosím vás recept na přípravu bzl kvasku? Děkuji moc
Dobrý den, Martino,
pohankovou mouku v receptu si připravuji sama co nejjemnějším semletím pohanky (celých krup) v mlýnku na obilí. Tím pádem se jedná o celozrnnou mouku.
Bezlepkový kvásek si připravuji smícháním rýžové nebo pohankové mouky s nálevem od tibi krystalů, ze kterých připravuji perlivé vodní limonády. Pro mě je to nejednoduší cesta, jak zfermentovat bezlepkovou mouku na kvásek. 🙂
Dobrý den, mohu prosím tu pohankovou mouku alespoň z části nahradit jinou moukou? Nevím, zda by to tím nebylo moc cítit, aby to dcera jedla. Moc děkuji.
Hezký den, Veroniko,
jestli dcerce chutná čiroková mouka, zkuste nahradit pohankovou mouku tou čirokovou:-)